کاربر گرامی ورود شما را به سایت نجباد دات کام خیر مقدم عرض می نماییم ، جهت استفاده از تمامی امکانات سایت می بایست عضو شوید ، برای عضویت اینجا کلیک کنید .    
خوش آمدید به انجمن های نجف آباد خانه | خوانده شده ها را علامت  گذاری کن | نمایش رهبران سایت | رادیو آنلاین | بازی آنلاین | کلوب نجف آباد
نجف آباد


بازگشت   نجف آباد > انجمن های عمومی > پزشکي و سلامت

پاسخ
 
ابزارهای موضوع
قدیمی 07-23-2012, 10:31 PM   #1
seven
کاربر
 
seven آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jul 2012
محل سکونت: این دیگه گفتن داره!
سن: 24
جنسیت: مرد
وضعیت تاهل: مجرد
نوشته ها: 140
بازیکن برتر در بازی های:
تعداد تشکر ها از سایرین: 972
تشکر شده 392 مرتبه در 118 پست
امتیازها: 5,384, سطح: 47
امتیازها: 5,384, سطح: 47 امتیازها: 5,384, سطح: 47 امتیازها: 5,384, سطح: 47
صعود به سطح بالا: 17%, 166 امتیاز نیازدارید
صعود به سطح بالا: 17% صعود به سطح بالا: 17% صعود به سطح بالا: 17%
فعالیت: 0%
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
seven به Yahoo ارسال پیام
Post درد كف و پاشنه پادرد كف و پاشنه پا

شايعترين علت ايجاد كننده ي درد كف پا التهاب نوعي بافت همبند است كه در اين ناحيه قرار گرفته است.
كف پاي درناك مشكل شايعي است. درد در استخوان كنار انگشت شست ، پينه ها و ميخچه ها ، درد انگشتان پا ، التهاب مفاصل و آرتروز از علل شايع درد پا هستند. درد پشت پاشنه معمولا به علت التهاب تاندون آشيل و يا بورسيت (التهاب كيسه اي كه حاوي كمي مايع است و بين تاندون و استخوان قرار مي گيرد) ايجاد مي شود.
شايعترين علت ايجاد كننده ي درد كف پا التهاب نوعي بافت همبند است كه در اين ناحيه قرار گرفته است و در اصطلاح آناتومي به آن فاشيا گفته مي شود.
مكانيسم آسيب ديدگي چگونه است؟
- وارد شدن مكرر نيروي كششي و فشاري به قوس كف پا.
-اختلال آناتومي كف پا كه نيروي زيادي را به اين ناحيه وارد كند مانند كف پاي صاف.
- وجود دوره هايي از آسيب ديدگي و بهبود اين ناحيه.
- سپس در اثر آسيب واسطه هاي شيميايي التهابي آزاد مي شوند كه درد ايجاد مي كنند.
- در برخي موارد كف پاي صاف ممكن است در مواردي در اين ناحيه به صورت خودبخود دچار پارگي شود.
- در اثر التهاب بافت آسيب ديده به صورت بافت همبند (اسكار) ترميم مي شود و آهكي شدن بافتي (كلسيفيكاسيون) ايجاد مي شود كه دردناك خواهد بود.
عوامل خطر:
سن بالاي 40 سال
اضافه وزن
بي تحرك بودن فرد
كاهش حركات رو به بالاي مچ پا (دورسي فلكشن)
راه رفتن مكرر روي سطوح سخت
پوشيدن كفش تخت
شواهد كافي مبني بر ارتباط شغل با التهاب بافت همبند كف پا (فاشئيت پلنتار) وجود ندارد و نمي توان آن را يك آسيب شغلي دانست.
علائم:
درد ممكن است در يك محل مشخص احساس نشود. ممكن است درد در زير پاشنه ، پشت پا يا در مچ پا احساس گردد. اما اگر درد به قسمت جلوي پا ، پنجه ها و يا به ساق پا انتشار پيدا كند ممكن است آسيب نخاع كمري مطرح باشد. درد در اوايل صبح و با گذاشتن پا روي زمين بدتر مي شده و پس از يك دوره استراحت بهتر مي شود اما معمولا در طول روز و با حركت بيشتر پاها درد بهتر مي شود. ماهيت درد حالت كششي و از هم گسيختگي دارد.
در معاينه خم كردن مچ پا به بالا (حركت دورسي فلكشن) به علت ايجاد كشش در بافت همبند كف پا (فاشيا) موجب ايجاد درد مي شود. معمولا تورم وجود ندارد يا كم است.
تشخيصهاي افتراقي:
اگرچه شايعترين علت درد پاشنه التهاب بافت همبندي كف پا (فاشياي پلنتار) است اما عوامل ديگري نيز مي توانند عامل اين مشكل باشند و به خصوص اگر مشكل بيمار به درمان جواب ندهد بايد مد نظر قرار گيرند.
سندرم پاشنه ي كبود:
اين مشكل در افراد مسن چاق يا افراد جوانتري كه ورزشكار هستند و روي سطوح سخت ورزش مي كنند ممكن است روي دهد. درد معمولا عقبتر و در ناحيه خلفي تري است و زير بالشتك چربي استخوان پاشنه احساس مي شود. كفي هاي مخصوص ممكن است تجويز شوند و يا درمانهاي ديگري صورت گيرند.
بورسيت زير پاشنه:
بورسيت يا التهاب كيسه اي كه حاوي كمي مايع است و بين تاندون و استخوان قرار مي گيرد.
ممكن است در ناحيه زير استخوان پاشنه ايجاد شود كه بيشتر در افراد مسني كه كفش جديدي را پوشيده اند روي مي دهد. ممكن است يك تورم حساس به لمس در زير پاشنه ايجاد شود كه درد با خم كردن پنجه و حركت مچ پا تغييري نمي كند. درمان با بيرون كشيدن مايع ملتهب و يا تزريق دارويي ممكن است موثر باشد.
سندرم تونل تارس:
يكي از عصبهاي پا از زير عناصري عبور مي كند كه برخي اوقات ممكن است تحت فشار عناصر اطراف خود قرار گيرد. در اين صورت درد ، بي حسي و احساس سوزش در قسمت داخلي پا ، مچ يا حتي ساق پا روي مي دهد. اين علائم در يك محل خاص احساس نمي شود و شبها بدتر مي شود. اين مشكل ممكن است با ديابت ، كم كاري تيروئيد ، التهاب مفاصل و اختلالات آناتوميك پا مانند كف پاي صاف مرتبط باشد. تزريق استروئيد در كنار درمان عامل زمينه اي مي تواند كمكم كننده باشد.
علل ديگر:
در موارد نادري ممكن است درد پاشنه علت مهمتري داشته باشد به خصوص اگر درد عليرغم درمان 6-3 ماه طول بكشد. نقرس در موارد نادري ممكن است با علائمي شبيه به التهاب بافت همبند كف پا بروز كند.
در موارد نادري مشكلات ديگري مثل فيبروساركوما ، متاستاز ، جسم خارجي ، اوستئوميليت ، توبركلوزيس نيز مي توانند علت اين مشكل باشند.
تشخيص :
تشخيص معمولا باليني و از طريق معاينه است اما ممكن است در مواردي نياز به انجام راديوگرافي ،آزمايش خون و يا آزمايشات هدايت عصبي باشد. اگر پس از سه ماه درمان مشكل برطرف نشود در مواردي سونوگرافي ويا ام.آر.آي ممكن است درخواست شوند.
درمان:
درمان به شدت علائم بستگي دارد.
در موارد خفيف :
آموزش به منظور كاهش فشاري كه بر پاها وارد مي شوند ، كاهش وزن و عدم فعاليت بر روي سطوح سخت ، كفي كفش طبي و مناسب ، تمرينات كششي غير فعال ، استفاده از سرما و گرما ، ماساژ مالشي كف پا ، و داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي توصيه مي شوند.
در موارد درد با شدت متوسط :
در اين موارد ممكن است فرد به سطوح تخصصي تر ارجاع داده شود. علاوه بر درمانهاي فوق ، فيزيوتراپي ، تزريق داروهاي بي حس كننده و ضد التهاب ، آتل شبانه از جنس سخت و آتل غير ثابت هنگام راه رفتن.
در موارد شديد و يا مواردي كه به درمان پاسخ نمي دهند:
ارجاع به سطوح فوق تخصصي و ارزيابي مجدد براي بررسي عامل ايجاد كننده و در مواردي جراحي توصيه مي شود.
در زير به ساير عللي كه در نتيجه سالمند شدن موجب پادرد ميگردد اشاره ميشود:
تورم نسوج زير پوست كف پا
معمولي ترين علت درد پاشنه پا، التهاب و تورم نسوج كف پا است كه به موازات بالا رفتن سن بروز ميكند. به اين دليل كه احتمالا رشته نسج هاي كف پا(رشته نسوج اليافي قابل كشش است كه از پاشنه به بالاي پا كشيده شده است) به مرور خاصيت كششي يا الاستي سيته را از دست داده و حالت سفتي به خود ميگيرند. چون نسوج مزبور بر اثر راه رفتن يا ايستادن دائما تحت فشارند، اين فشار به پاشنه منتقل شده و بعضي اوقات استخواني كه اصطلاحا به آن استخوان مهميزي ميگويند در پاشنه ايجاد ميكنند.
دكتر تزويي بار ديويد متخصص و كارشناس امور مربوط به پا ميگويد: در واقع بر اثر فشار شديد و كششي كه به پاشنه وارد ميشود مهميز مزبور موجب ميگردد كه در پا درد احساس شود. دكتر بار ديويد ميگويد: فكر كنيد نسوج كف پا رشته ايست منحني شكل كه در هلال كف پا وجود دارد. زماني كه روي اين هلال قدم بر ميداريد آن رشته صاف گشته و كشيده ميشود.
اين عمل نشان ميدهد كه تورم نسوج كف پا موجب درد پاشنه شده است. اين وضعيت به هنگامي كه از تختخواب بلند ميشويد و يا اين كه پس از مدتي نشستن بلند ميشويد براي مدت كوتاهي پديد مي آيد.
از بين رفتن لايه چربي
از هنگام تولد زير پاشنه پا و در قسمت بالاي پا زير پوست پا لايه هاي چربي داشته ايد. ليكن همين كه سالها و سالها راه رفتيد و راه رفتيد، اين چربي ها صاف و نازك شده و به تدريج جمع ميشوند.
گرچه اين عملي است طبيعي، اما ميتواند دردآفرين باشد، زيرا بر اثر كمي چربي در پاشنه(كه لايه اي نرم براي پاشنه بوده) درد توليد ميشود. يادآوري ميگردد كه لايه چربي پاشنه جذب كننده ضربه ها است. به اين ترتيب بر اثر از بين رفتن لايه چربي زير پاشنه احساس درد مينماييد.
آرتروز
استفاده زياد و بي حد از مفاصل موجب ميشود غضروفهايي كه آنها را نرم و قابل انعطاف نگه ميدارد فرسوده گردد. در بيشتر موارد جراحت باعث كندي بهبودي شده و تورم، سائيدگي غضروف را به دنبال آورده، راه رفتن را مشكل و دردناك مينمايد. به علت اين كه آرتروز به تمام مفاصل پا صدمه ميرساند پاها به شدت در عذاب قرار ميگيرند. آرتروز خود را از راه ايجاد درد، تورم، و كلفت و سفت شدن نسوج ميشناساند، نشانه هاي آرتروزي پا بيشتر در قسمت بالاي وسط پاها يا در انگشتان ديده ميشود.
صرف نظر از بيان علت صدمه ديدن پا، ذيلا مواردي ذكر ميگردد كه با رعايت آن موارد ميتوان درد را در شروع آن متوقف ساخت.
اول به اين اقدام مبادرت نماييد
از مسكن بهره گيريد
داروهاي غيراستروئيدي ضد تورم(NSAIDs) از قبيل بروفن درد را تسكين بخشيده و به تورم بيشتر پادردها آرامش ميدهد. دستورات پشت بسته داروها را بخوانيد و آنها را رعايت نماييد. به هر حال اين درمان جنبه موقت دارد.
دكتر ديويد ميگويد: بيشتر از يك هفته از داروهاي مسكن استفاده نكنيد و حتما جهت تسكين دردهاي خاص پاي خود از راه هاي ديگر هم بهره جوييد.
راه هاي عاقلانه ديگر
انگشتان پا را خم كنيد تا تاندونها كشيده شوند
بيشتر دردهايي كه از التهاب و تورم زير پوست كف پا ظاهر ميشوند مربوط به تاندوني است به نام Achilles Tendon كه منقبض و سفت ميشود.
اين تاندون از پاشنه آغاز شده و به نسوج زير كف پا ختم ميشود. زماني كه اين تاندون سفت شود يا اصطلاحا بگيرد، رشته نسوج اليافي قابل كشش كف پا نميتوانند انعطاف داشته باشند و كشش نشان ميدهند.
دكتر بار ديويد ميگويد: اگر تاندون Achilles را بكشيد به تورم نسوج زير كف پا تسكين ميبخشيد.
براي كشيدن تاندون آچي لس، خود را در وضعيتي آرام قرار دهيد. بنشينيد يا دراز بكشيد و ساق پا را طوري خم كنيد كه انگشتان پا در دسترس قرار گيرند. با هر دو دست انگشتان پا را به طرف جلو ساق پا كشيده و آنها را براي ۲۰ ثانيه به همين حالت نگه داريد.
براي تسكين دادن به تاندون تكيه بدهيد
راه ديگر كشيدن تاندون Achilles آنست كه در برابر ديوار بايستيد. دستها را به ديوار زده، در حالي كه كف پاها را محكم بر زمين چسبانيده ايد، به طرف جلو تكيه كنيد. پاها و پشت را صاف نگه داريد و زانوها را به هم بچسبانيد.
دكتر ديويد ميگويد: در صورتي كه اين عمل را درست انجام دهيد عضله پشت ساق پا كشيده ميشود. اين عمل را ۱۰ مرتبه تكرار كنيد و هر كشش را به مدت ۳۰ ثانيه نگه داريد.
زمان كشيدن تاندون را تغيير دهيد
زماني كه تاندون Achilles حمله ميكند، كشيدن آن باعث ميشود كه درد پاشنه تسكين يابد. اما اين كار را بايد پيوسته و منظم انجام دهيد. قبل و بعد از ورزش روزانه تاندون را بكشيد. همچنين، شبها قبل از رفتن به رختخواب و صبحها پس از بلند شدن از تختخواب به كشيدن تاندون مبادرت ورزيد.
دكتر بار ديويد ميگويد: عده اي ميگويند چون پاها و ساقهاي پا شبانه استراحت ميكنند، ديگر كشيدن تاندون ضرورت ندارد، اما بدانيد اغلب افراد شب كه ميخوابند انگشتان پا را محكم و سفت نگه ميدارند. التهاب و تورم كف پا غالبا در اولين چند قدمي كه صبح حركت كنيم حالت بدتري پيدا ميكنند و با كشيدن پا قبل از بلند شدن ميتوانيد در آغاز صبح به پا آرامش دهيد.
به پاشنه پا لايه بدهيد
به دنبال چيزي بگرديد كه به پاشنه لايه بدهد، و يا اين كه از متخصص و كارشناس پا بخواهيد لايه اي تجويز كند كه به پاشنه هايتان تسكين ببخشد. يا با لايه گذاري اضافي بتوانيد تحمل راه رفتن يا دويدن را پيدا نماييد.
دكتر ديويد ميگويد: با كمي بالا گرفتن پاشنه پا تاندون شانس استراحت پيدا كرده و در نتيجه كشيدن كف پا آسان ميشود.
كفش ها را با كفش دو يا كفش راهپيمايي عوض كنيد
اگر به مرور زمان لايه چربي طبيعي پا ساييده شده، از كفش هاي ورزشي بهره جوييد. دكتر جيمز ميكلسون دانشيار جراحي استخوان ميگويد: همچنين اگر در ناحيه پا يا سر پا درد احساس كنيد، كفش هاي بنددار فشار كمتري به جلو پا وارد ميسازند، از آنها نيز استفاده نماييد.
وزن كم كنيد
دكتر بار ديويد ميگويد: چنانچه بر اثر گذشت زمان و در ظرف سالها وزن اضافه نموده ايد، درك كلي حكم ميكند كه وزن اضافي فشار اضافي به پا وارد ميكند. اين اضافه فشار موجب ميگردد كه در پاشنه پا درد احساس نموده و ناحيه سر پا دچار درد گردد. بديهي است هرچه بدن سبكتر باشد پاها درد كمتري احساس ميكنند.
كف پوش ويژه كفش استفاده كنيد
دكتر ميكلسون ميگويد: براي اين كه مانع ضربه هاي وارده به پا شويد، كف پوش كفش بخريد و در داخل كفش قرار دهيد. معمولا كفش پوش يگانه چيزي است كه پاها بدان نياز دارند.
كفش هايي كه داراي عمق بيشتري هستند مناسب ترند
طبق نظر دكتر مايكل: اگر كفش ورزشي و استفاده از كفپوش موثر واقع نگردند، بايستي به كارشناس پا و به كفش فروشي هايي كه كارشناس پا دارند و يا به موسسات پزشكي كه داراي متخصص پا هستند مراجعه نمود و كفشي خواست كه عمق بيشتري داشته باشد. اين عمل اجازه ميدهد كه لايه بيشتري در كفش گذاشته تا جلو ضربه ها و فشاري كه به پا وارد ميشود گرفته شود.
از پوشيدن كفش هاي پاشنه بلند اجتناب نماييد
اگر خانمي هستيد كه كفش پاشنه بلند ميپوشيد، بايستي بدانيد استفاده از كفش پاشنه بلند به معناي آنست كه به استقبال ابتلاي به آرتروز و يا ساير دردهاي پا ميرويد. كفش پاشنه بلند تمام فشاري را كه در نتيجه راه رفتن به پا وارد ميشود، به جلوي پا(جايي كه خود به خود تحت فشار است و غيرقابل حركت ميباشد) منتقل ميسازد.
پاها را مورد اندازه گيري قرار دهيد
كفش تنگ پا را بيشتر ناراحت ميكند. دكتر ميكلسون ميگويد: غالب خانم ها كفشي ميپوشند كه دو شماره از اندازه واقعي پايشان كوچكتر باشد، و بسياري از آنها براي خريدن كفش پاي خود را حتي ساليانه اندازه نميگيرند و به همان اندازه قبلي اكتفا ميكنند، و بعضا پس از ۵ سال پاي خود را مجددا اندازه ميگيرند. چون به موازات بالا رفتن سن پا هم رشد ميكند، لذا كفشي كه در سن ۴۰ سالگي اندازه پا بوده حالا اندازه پا نميباشد و خيلي كوچكتر است. از فروشنده يا دوستان خود بخواهيد در موقعي كه ايستاده ايد پاي شما را اندازه بگيرند. دكتر ميكلسون يادآور ميشود: هر موقع كه ميخواهيد كفش بخريد اين كار را انجام دهيد. راههاي ديگري كه شما را مطمئن ميسازد كفش اندازه و مناسبي خريده ايد به شرح زيرند:
ـ در نظر داشته باشيد كه ممكن است يك پا از پاي ديگر بزرگتر باشد. لذا زماني كه كفش ميخريد، كفشي انتخاب نماييد كه اندازه پاي بزرگتر باشد. (اگر لازم بود از لايه يا كف پوش براي كفش ديگر بهره گيريد).
ـ در اواخر روز يعني اوايل شب براي خريد كفش اقدام كنيد، زيرا در اين زمان پاي شما به قدر كفايت در طول روز بزرگتر شده است (يعني تورم پيدا كرده است) و شما به كفشي نياز داريد كه بتوانيد پا را در بزرگترين وضعيت خود در آن كفش قرار دهيد و آسايش داشته باشيد.
ـ كفشي را كه ميپوشيد بايستي لااقل يك دوم اينچ بين درازترين انگشت پا و انتهاي كفش فاصله وجود داشته باشد.
به خوردن زنجبيل يا ginger عادت كنيد.
دكتر نيل بارنارد نويسنده كتاب "با درد بجنگيد" و رئيس كميته پزشكان مسئول امور پزشكي واشنگتن دي سي ميگويد: "زنجبيل معالج جالبي است، دردهاي ناشي از آرتروز و تورمهاي دردناك را تسكين ميبخشد. زيرا به طور طبيعي خاصيت ضدتورمي دارد. هر چند نيازي نيست كه به منظور كسب آرامش بيشتر مقدار زيادي از آن را مصرف كنيد، اما بايستي به طور مداوم و منظما از آن استفاده نماييد.
زنجبيل تازه در سوپرماركتها يافت ميشود و هر روز يك دوم قاشق چايخوري خرد شده آن را با غذا (به عنوان ادويه) ميل كنيد. و يا اينكه آن را در آب ريخته و بخوريد. طبق نظر دكتر بارنارد Cloves (غنچه خشك شده يكي از درختهاي گرمسيري است كه به عنوان ادويه طعم دهنده از آن استفاده ميشود)، سير، زردچوبه، در بعضي از افراد اثرات مشابهي دارند. ليكن اين نظر هنوز از لحاظ علمي ثابت نگرديده است.
روي نقاط دردناك آرتروزي فلفل بماليد
دكتر بارنارد ميگويد: "كرم هاي موجود در كانتر داروخانه كه با ماده Capsaincin (تركيب فعال فلفل) ساخته شده دردهاي ناشي از آرتروز را تسكين ميدهد. مصرف اين پماد ممكن است در ابتدا ايجاد سوزش كند، ليكن به تدريج و در دفعات بعدي آن سوزش حس نميشود. پماد را به قدر كفايت در محلي كه درد ظاهر شده بماليد و بعد از استفاده از آن پماد دستها را خوب بشوييد و توجه داشته باشيد كه دست آلوده با اين پماد را به چشم نماليد. البته ساير غشاءهاي مخاطي را نيز بايد از تماس با اين دارو حفظ نمود، زيرا اين پماد ميتواند در آنها نيز ايجاد سوزش بسيار شديد كند.
روش ورزش نمودن را تغيير دهيد
دكتر Donna Astion معاون امور مربوط به خدمات پا و قوزك بيمارستان مخصوص بيماريهاي مفصلي موسسه ارتوپدي شهر نيويورك ميگويد: "اگر بر اثر فشار زيادي كه به علت سريع راه رفتن به پا وارد ميشود، پاها احساس ناراحتي كنند، بايستي روش راه رفتن را تغيير داد. مثلا سعي كنيد به جاي هر روز راه رفتن، يك روز در ميان راه برويد، نوع ورزش را تغيير بدهيد، يعني به جاي دويدن دوچرخه سواري كنيد. اگر ورزش دو ميكنيد، به جاي دويدن در جاده هاي خشن خاكي، سطوح صافتري را مانند جاده اسفالته انتخاب كنيد.
پاها را در آب خيس نماييد
پاها را در آب گرمي كه نمك Epsom به آن اضافه كرديد خيس كنيد. خيس كردن پا تورم نسوج متورم را ميخواباند و فشار را تسكين ميدهد. دستورات پشت بسته نمك را بخوانيد و طبق آن عمل نماييد ـ معمولا توصيه ميشود يك قاشق غذاخوري نمك اپسوم را در ۱۴/۱ ليتر آب حل كنيد.
بر مصرف دارو نظارت كنيد
داروهاي غيراستروئيدي ضدتورم (NSAIDs) مانند بروفن و (Aleve) Naproxen با درد مقابله ميكنند اما در بعضي افراد اثرات جانبي به شرح زير دارند:
ـ گيجي توليد ميكنند
ـ در صورت، پا و يا ساق پا تورم ايجاد ميكنند.
ـ ادرار را ناگهان كاهش ميدهند
ـ دل بهم خوردگي ايجاد ميكنند
دكتر پرسي توصيه ميكند: اگر با مصرف دارو هر يك از علائم مذكور را ديديد، با پزشك يا داروساز صحبت كنيد و از او بخواهيد داروي جانشين تجويز كند كه اين آثار را نداشته باشد
چه موقع بايد به پزشك مراجعه نمود
دكتر بار ـ ديويد ميگويد: "معمولا آنچه ميخواهيد آن است كه درد را از شما دور كند. اما اگر از معالجات خانگي نتيجه نگرفتيد بايستي به پزشك خانوادگي يا كارشناس پا مراجعه كنيد.
درد مدام پاشنه يا ساير دردهاي پا ممكن است علامت يك اشكال عمده باشند، مانند شكستگي ناراحت كننده استخوان يا علامت پاره شدن تاندون كف پاي صاف. چنين حالتي ممكن است به جراحي يا گچ گرفتن پا نياز داشته باشد. همچنين ممكن است درد پاشنه پا علت ديگري مانند مشكل ديسك، يا آرتروز ستون فقرات داشته باشد
seven آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
تعداد 2 کاربر تشکر کردند از seven برای ارسال پست مفیدش :
قدیمی 07-23-2012, 10:40 PM   #2
سجاد جان
پیشکسوت نجباد
 
سجاد جان آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Nov 2011
محل سکونت: کوچه گردوی
سن: 27
جنسیت: مرد
شهرت: اسپمر بزرگ
وضعیت تاهل: مجرد
نوشته ها: 2,266
بازیکن برتر در بازی های:
تعداد تشکر ها از سایرین: 8,334
تشکر شده 7,288 مرتبه در 2,334 پست
امتیازها: 40,435, سطح: 100
امتیازها: 40,435, سطح: 100 امتیازها: 40,435, سطح: 100 امتیازها: 40,435, سطح: 100
صعود به سطح بالا: 5%, 9,565 امتیاز نیازدارید
صعود به سطح بالا: 5% صعود به سطح بالا: 5% صعود به سطح بالا: 5%
فعالیت: 0%
فعالیت: 0% فعالیت: 0% فعالیت: 0%
سجاد جان به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض

چغدر طولانی
__________________
هر انکس عاشق است از جان نترسد..........یقیـن از بنـــد و از زنــــدان نترسد
دل عاشـــــق بـود گــــرگ گرســـــنه..........که گرگ از هی هی چوپان نترسد

سجاد جان آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 07-23-2012, 11:36 PM   #3
anoosh
پیشکسوت نجباد
 
anoosh آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Apr 2010
محل سکونت: در غربت
جنسیت: مرد
وضعیت تاهل: مجرد
متولد: 6 مرداد
نوشته ها: 8,031
بازیکن برتر در بازی های:
تعداد تشکر ها از سایرین: 17,048
تشکر شده 30,643 مرتبه در 8,096 پست
امتیازها: 371,869, سطح: 100
امتیازها: 371,869, سطح: 100 امتیازها: 371,869, سطح: 100 امتیازها: 371,869, سطح: 100
صعود به سطح بالا: 0%, 0 امتیاز نیازدارید
صعود به سطح بالا: 0% صعود به سطح بالا: 0% صعود به سطح بالا: 0%
فعالیت: 11%
فعالیت: 11% فعالیت: 11% فعالیت: 11%
anoosh به Yahoo ارسال پیام
پیش فرض

مقاله خوبی بود اما مترجمش خیلی وارد نبوده
بعنوان مثال استخوان مهمیزی که فکر کنم مقصودشون خار پاشنه است
__________________
...
anoosh آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربر زیر تشکر کرده از anoosh برای ارسال پست مفیدش :
پاسخ

برچسب ها
كف, و, پا, پاشنه, درد


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 

(نمایش همه کاربرانی که از این موضوع دیدن کرده اند : 7
anoosh, CRaZY G!rL, niloofar, seven, soheil, سجاد جان
ابزارهای موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code is فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML فعال است

انتخاب سریع یک انجمن

موضوعات مشابه
موضوع نویسنده موضوع انجمن پاسخ ها آخرين نوشته
عوارض کفش پاشنه بلند googoosh پزشکي و سلامت 5 08-27-2013 04:08 PM
دختر تهرانی و کفش پاشنه بلند در زیر باران!! navid عکس طنز و کارکاتور 3 06-01-2012 01:50 PM
مسابقه دوی 100 متر زنان با کفش پاشنه بلند Ali.kp عکس های جالب ! 2 03-12-2012 10:38 PM
حداكثر طول پاشنه كفش چقدر بايد باشد تا... مهدی جان پزشکي و سلامت 10 12-24-2011 11:17 PM
ساداتیان: نبود تعادل در عرضه و تقاضای فیلم پاشنه آشیل اتحاد تهیهکنندگان است sange_sabur88 سینما ، تئاتر و تلویزیون 0 04-25-2011 12:52 PM


اکنون ساعت 12:33 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
Powered by vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.

کاری از گروه سایت های نجف آباد

 


از اینجا قالب خود را انتخاب کنید

 
با مرورگر نجباد
نجباد را مرور کنید
دریافت نسخه 2.1